Kolekcininkai Google_review_logo mus vertina 4.5 / 5 four_star_ranking

Prisijungti

Registruotas vartotojas:

8 5 274 20 27
Jūsų prekių krepšelis tuščias.


Numizmatika – tai aistra, kuria užsikrečiame netikėtai. Įsigyjame, gauname arba randame įdomų eksponatą, po kiek laiko pridedame prie jo kitą. Atsivežame jų iš atostogų ar išvykų į blusų turgų, randame užmirštą numizmatinę vertybę savo gimtųjų namų palėpėje arba tiesiog išsitraukiame iš piniginės po vieną monetą. Kas jau prarijo kolekcionavimo kabliuką, tas su malonumu nuolat pildys savo kolekcijas.


Vėliau kyla klausimas: kokias iš tikrųjų monetas kaupiame? Kada kolekcija bus baigta? Juk neįmanoma kaupti visų monetų ir medalių, kurie patenka į mūsų rankas; net jei būtent taip prasidėjo mūsų nuotykis su numizmatika, po kiek laiko susidomėjimas neišvengiamai atslūgs.

Kaupiant monetas, protinga būtų laikytis savo užsibrėžtos kolekcijos krypties, leitmotyvo. Kolekcijos, kurios išsamiai vaizduoja konkrečią numizmatinių vertybių kategoriją arba kurias sudaro visos monetų serijos, yra patrauklesnės ir teikia daugiau malonumo. Be to, jų edukacinė ir materialinė vertė didesnė. Tai reikalauja atitinkamų žinių apie monetas, žinoti, pagal kokias kategorijas jos skirstomos.


Kolekcijų rūšys – pagrindiniai monetų tipai
 

Pagrindinė monetų skiriamoji savybė yra jų funkcija. Šiuo atžvilgiu monetos skirstomos į apyvartines ir progines. Pirmųjų rasime kiekvienoje piniginėje, o štai proginės išleidžiamos specialia proga ir jų kiekis yra ribotas. Kai kurios jų išleidžiamos į apyvartą, kur yra naudojamos šalia įprastų pinigų, kitos kalamos specialiai, galvojant apie kolekcininkus. Dar pinigų kalykloje jos įdedamos į specialias kapsules, pridedamas autentiškumo sertifikatas. Dažnai tokios monetos kalamos iš tauriųjų metalų, dekoruojamos tauriosiomis medžiagomis ar gaminamos taikant specialias technikas, pvz., tampografiją, veidrodinio paviršiaus ar holografinio vaizdo techniką. Jos išsiskiria didesne verte –  įprastą proginę monetą paprastai galima įsigyti už jos nominalą atitinkančią kainą, o kolekcinės monetos yra daug brangesnės.


Monetų kilmė ir motyvų tematika
 

Kolekcininkų taikomi kriterijai yra praktiškai neriboti. Labiausiai paplitusi yra geografinė monetos kilmė: galima kaupti šalies arba šalių grupės monetas ar net kaltas konkrečiuose regionuose ar kalyklose. Analoginis kriterijus yra emisijos laikotarpis – vieni kolekcionuoja tik antikvarines monetas (konkrečių laikotarpių, dažnai ir konkrečių tipų monetas, pvz., viduramžių dinarus), kiti – šiuolaikines apyvartines monetas, atkreipdami dėmesį į kalimo metus.

Kartais visi išvardyti kriterijai jungiami kartu ir kolekcionuojamos, pvz., Lietuvos tarpukario monetos arba šiuolaikiniai įvairių šalių doleriai.

Kitas paplitęs kriterijus yra tematika. Monetų reversuose gausu dekoratyvinių motyvų, kuriuos dažnai renkasi kolekcininkai kaip savo kolekcijos pagrindinę tematiką. Taigi kolekcionuojamos monetos su gyvūnų, istorinių paminklų, personažų atvaizdais ar istoriniais įvykiais. Kolekcines serijas išleidžiančios pinigų kalyklos seka panašiais pėdsakais, skirdamos atitinkamai tematikai visas kolekcijas. Kolekcininkai kaupia tokias serijas visas arba renkasi iš jų atskirus, juos dominančius egzempliorius.


Individualūs kolekcijų kūrimo kriterijai
 

Žinoma, kuriant nuosavą kolekciją, galima taikyti kitus kriterijus, vadovaujantis, pvz., žaliava, iš kurios pagamintos monetos, arba kolekcionuojant tik monetas su klaidomis (jos retesnės ir vienodai vertingos). Laikui bėgant susidomėjimas kinta. Taigi, jei iš pradžių nežinote, kokios būtent monetos jus domina, nesijaudinkite; kolekcionuokite tas, kurios jums patinka labiausiai. Kol dairysitės, pastebėsite, kurios monetos teikia jums daugiausiai džiaugsmo. O kai surinksite savo išsvajotą rinkinį, tikrai žinosite, kaip plėsite savo kolekcijas.