Tūkstančiai tokių nedidelės apimties kasyklų veikia neorganizuotoje ekonomikoje. Jose dažnai naudojamas vaikų ar priverstinis darbas, o atlyginimai yra daug mažesni už oficialiai nustatytą minimalų darbo užmokestį. Už gaunamus pinigus finansuojami ginkluoti konfliktai ir vietinės mafijos, deja kasyba ir smurtas dažnai eina koja kojon. Tokiose kasyklose beveik nėra saugumo standartų − darbuotojai dažnai kenčia nuo apsinuodijimo gyvsidabriu, galinčio smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimus. Darbuotojai miršta ir dėl kitų su darbo sauga susijusių priežasčių, net ir tokių kaip deguonies trūkumas. Kenčia ne tik darbuotojai, bet ir vietovės kur veikia tokios kasyklos, jos dažnai būna stipriai užterštos. Net 80 % gyvsidabrio vandenynuose atsiranda iš šių mažų kasyklų. Gyvsidabris stipriai kenkia laukinei gamtai, o jo poveikis juntamas net ir toli šiaurėje, šalia Šiaurės ašigalio, – sakė Ole Bjørn Fausa, Samlerhuset grupės bendrasavininkas, Numizmatikos kongrese Varšuvoje.
Kas yra „Fairmined“ organizacija?
Prieš kelerius metus iš „Fairtrade“ buvo atskirta organizacija, vadinama „Fairmined“. „Fairmined“ buvo sukurta padedant Jungtinėms Tautoms, Tarptautinei darbo organizacijai, „Microsoft“, „Samlerhuset“ įmonių grupei bei dviems dideliems prekių ženklams – „Chopard“ ir „Kering“, siekiant padėti pertvarkyti smulkias neformalias kasyklas. Šiandien „Fairmined“ yra iniciatyva, kurios ženklas sertifikuoja atsakingos kilmės auksą. Tai garantuoja, kad auksas išgaunamas pagal aukščiausius kasybos standartus, tausojant aplinką ir remiant amatininkų bei smulkių kasyklų bendruomenių plėtrą.
Reidar Nilsen, „Samlerhuset“ įmonių grupės generalinis direktorius, teigia, kad darbo sąlygų gerinimas ir sąžiningos kainos užtikrinimas nedidelės apimties kasybos organizacijoms yra vienas iš didžiausių iššūkių kasybos ir numizmatikos pramonėje.
Sąžininga kaina ir premija už inovacijas
Nedidelės amatininkų kasybos organizacijos, kurios pritaiko savo veiklą pagal tarptautinius standartus, gauna etišku būdu išgaunamo aukso „Fairmined“ sertifikatą. Sistema užtikrina sąžiningą atlygį darbuotojams ir skatina investuoti į socialinę plėtrą, dėka papildomos priemokos suteikiamos už veiklą pagal „Fairmined“ standartą. Aljansas prieš sertifikavimą skiria laiko pasiruošimui ir suteikia lėšas reikalingas pokyčiams įgyvendinti.
Visapusiška nauda
Kokią naudą gauna sertifikuotos smulkiosios kasyklos?
Visų pirma, išgautas auksas superkamas už sąžiningą kainą ir kasyklai skiriamos papildomos lėšos geriausioms praktikoms įgyvendinti. Antrasis privalumas yra tiesioginė prieiga prie tarptautinės rinkos ir atsakingų platintojų. Trečia, ne ką mažesnė nauda, yra galimybė dalintis žiniomis ir technologijomis.
Mes nusprendėme pertvarkyti savo kasyklą ir gauti „Fairmined“ sertifikatą, nes tai atneša finansinę naudą ir gerovę sveikatai bei aplinkai, – sako James Perez, „Cooperativa Multiactiva Agrominera de Iquira“ atstovas iš Kolumbijos.
Francisco Ccama iš Peru kasyklos „Oro Puno“ priduria, kad smulkios kasyklos veiklai reikalingas atsidavimas, išmintis ir pastangos. Mes skatiname kitas kasybos organizacijas sekti mūsų pavyzdžiu.
Kokią naudą gauna kasybos pramonė?
Svarbiausia, tai įrodymą, kad pramonė palaiko sąžiningą praktiką ir priešinasi aplinkos niokojimui. „Samlerhuset“ įmonių grupė ėmėsi raginti numizmatikos pasaulį prisidėti prie etišku būdu išgaunamo aukso iniciatyvos. Mes raginame vyriausybes, centrinius bankus ir kalyklas naudoti auksą, kuriuo galima didžiuotis, – sako Ole Bjørn Fausa.
Kokią naudą gauna klientai?
Klientai įsigiję etišku būdų išgautą auksą ar iš jo pagamintus produktus, remia smulkių kasyklų darbuotojus, jų šeimas ir bendruomenes, lygybę ir užkerta kelią vaikų bei priverstiniam darbui. Klientai gali būti užtikrinti, kad šis auksas tausoja aplinką ir už jį uždirbti pinigai patenka į kasyklų darbuotojų šeimas ir bendruomenes, o ne į nusikalstamų grupuočių rankas.
„Fairmined“ ir „Samlerhuset“ įmonių grupė
Mes didžiuojamės, kad esame licencijuotas „Fairmined“ partneris ir nuolat bendradarbiaujame su šia organizacija jau nuo 2015 m.. Tais metais „Samlerhuset“ ir Norvegijos monetų kalykla nukaldino pirmąjį pasaulyje sertifikuotą atminimo medalį.
Mes taip pat pasiūlėme Norvegijos Nobelio premijos komitetui sekti šią iniciatyvą, ir jau 2016 m. buvo nukaldintas pirmasis Nobelio taikos premijos medalis iš etišku būdu išgauto aukso. Tais pačiais metais, Nobelio komitetas apdovanojo Kolumbijos prezidentą Juan Manuel Santos. Tai buvo dviguba pergalė Kolumbijai, nes auksas iš kurio gamintas Nobelio taikos premijos medalis, buvo išgautas sertifikuotoje aukso kasykloje Kolumbijoje. Nuo to laiko visi Nobelio taikos premijos medaliai kaldinami iš etišku būdu išgauto aukso.
Kelerius metus mes rėmėme aukso kasyklą Hondūre, kuri atkakliai keitėsi ir persitvarkė tam, kad būtų sertifikuota ir atitiktų „Fairmined“ standartus. Jau šiandien mes siūlome monetas ir medalius iš šioje kalykloje etišku būdu išgauto aukso.
„Samlerhuset“ įmonių grupė nėra vienintelė palaikanti „Fairmined“ iniciatyvą. Neabejotinai garsiausi rėmėjai yra „Kering“ ir „Chopard“. Pastaroji, iš etišku būdu išgauto aukso gamina „Palme d’Or“ − pagrindinį Kanų kino festivalio apdovanojimą. Tokie renginiai, produktai, ir žinomų pasaulio prekės ženklų įsitraukimas į iniciatyvą, neabejotinai atkreipia pasaulio dėmesį į darbo sąlygas aukso kasyklose.
Daugiau nei kasykla
Iki šiol „Fairmined“ sertifikatus turi kasyklos Kolumbijoje, Peru ir Mongolijoj. Daugybė Pietų Amerikos, Afrikos ir Azijos kasyklų yra procese siekiant gauti šį sertifikatą. Šios kasyklos paprastai yra didžiausi darbdaviai savo regionuose, jos yra vienintelis pragyvenimo šaltinis darbuotojams bei jų šeimoms.
Etišku būdu auksą išgaunančios ir „Fairmined“ sertifikuotos kasyklos taip pat aktyviai padeda vietos bendruomenėms. Peru kasykla „Macdesa“ yra puikus pavyzdys. Kai 2015 m. liepos mėnesį gaisras sunaikino apie 90% Centro Poblado menor Cuatro Horas miestelio namų, dauguma gyventojų turėjo persikelti į netoliese esančią gyvenvietę. Kasykla padėjo nukentėjusiems nuo gaisro persikelti ir gauti maisto, vandens, palapinių, apšvietimą ir sveikatos paslaugas. Kita Peru kasykla „San Luis SA“ (MARTSAL), reguliariai moka atlyginimus vietos mokytojams ir sveikatos priežiūros darbuotojams. Ši kasykla taip pat aukoja mokymo priemones, medicininę įrangą ir remia elektros tiekimą minėtoms įstaigoms. Mongolijos kasykla „Shijir Khishig“ remia moterų teises, suteikia namus benamėms šeimoms ir sodina medžius.
„Atsakingos kasybos aljansas“ praneša, kad bendradarbiauja su kasyklomis trijuose žemynuose, o atsakingai išgauto aukso poreikis pasaulyje vis didėja. Nėra abejonės, kad kartu galime pagerinti pasaulį. Jei norite sužinoti daugiau, apsilankykite svetainėje: http://www.fairmined.org/.