Profesoriaus daktaro Valdo Rakučio komentaras apie naujausią mūsų kolekciją „Nepriklausomybės kovos 1918 – 1923“:
1918 metais vasario 16 dieną Lietuvos Taryba pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą, kuriame skelbė „atstatanti nepriklausomą, demokratiniais pamatais sutvarkytą Lietuvos valstybę“.
Tačiau vien paskelbti aktą neužteko. Sudėtingomis I Pasaulinio karo pabaigos sąlygomis atsirado ne viena jėga, siekusi įsitvirtinti Lietuvos žemėje, todėl reikėjo išlaikyti svarbų valstybingumo egzaminą kovose, kurios įgavo kovų dėl Nepriklausomybės pavadinimą. Šios kovos truko nuo 1918 metų gruodžio mėnesio iki pat 1923 metų pradžios, kai prie Lietuvos buvo prijungta ir Mažosios Lietuvos dalis, Klaipėdos kraštas. Nepriklausomybės kovų laikotarpis mūsų tautos istorinėje atmintyje turėtų užimti tokią pat svarbią vietą kaip ir Nepriklausomybės Akto paskelbimas. Abu šie įvykiai glaudžiai susiję, nes be vieno nebūtų kito.
Dėl tarpukariu atgimusios Lietuvos turime būti dėkingi Nepriklausomybės Akto signatarams, tačiau nemažiau dėkingi turime būti ir tiems, kurie stojo ginti paskelbtos nepriklausomybės. Tuo metu dar nebuvo aišku, kas yra Lietuva, jauna valstybė nieko neturėjo ir buvo visai neaišku, kas šalies laukia ateityje, tačiau atsirado žmonių patikėjusių nepriklausomos Lietuvos idėja ir stojusių jos ginti.
Monetų namų sukurta medalių kolekcija „Nepriklausomybės kovos 1918 – 1923“ įamžina kovotojų už nepriklausomybę atminimą ir tai ką jie nuveikė. Ši kolekcija tai nedidelė duoklė svarbiam ir itin reikšmingam Lietuvos istorijos etapui, kuris kartais būna nepelnytai primirštas. Pirmasis kolekcijos medalis skirtas pamatiniam Nepriklausomybės kovų elementui – savanoriams. Juk nuo to ar ateis savanoriai ginti Lietuvos priklausė visa tolesnė įvykių raida. Kiti kolekcijos medaliai skirti įvairiems Nepriklausomybės kovų etapams kaip medalis „Kovos su bolševikais“ ar „Kovos su bermontininkais“.
Mes neturėtumėm pamiršti, kaip sunku iškovoti nepriklausomybę, tai leidžia labiau ją vertinti ir branginti. Šie medaliai, tai priminimas kiekvienam, kad nepriklausomybę reikia vertinti ir saugoti, nes prarasti ją lengva, tačiau išsikovoti sunku, ypač tokiai nedidelei šaliai kaip Lietuva. Ir kad užaugtų mūsų laikų savanoriai.
Prof. dr. Valdas Rakutis
- Lietuvos kariuomenės kanceliarijos Strateginės komunikacijos departamento vyresnysis patarėjas
- Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vyriausias mokslo darbuotojas
- Viešosios įstaigos Kauno tvirtovės regioninis parkas direktorius
- Asociacijos „Kauno tvirtovė“ pirmininkas
- Širvintų-Giedraičių karinio istorinio parko idėjos autorius
- Lietuvos savanorio Jono Rakučio anūkas